Vinařská architektura má v České republice nezastupitelné místo díky tradici založené v minulosti. Budovy vinařství dříve sloužily především jako zázemí pro výrobu vína a je tomu tak i doposud. Dnešním trendem je ale nabízet trochu víc, než je pouhá produkce kvalitního nápoje a jeho degustace. Jde také o myšlenku a celkový koncept, který spoluutváří atmosféru místa. Kde se to daří uskutečňovat? Vydali jsme se do oblasti Jižní Moravy a vybrali pět takových míst.

Číst více na https://www.czechdesign.cz

Na okraji jihomoravských Valtic stojí elegantní minimalistická budova. Celoskleněná stavba, moderní a jednochuché tvary, terasa s výhledem na kostel a především vinice, Vinařství Obelisk je zkrátka skvost. Veškerá výroba vína je ukryta tam, kam patří v podzemí.

Číst více v Euro Amazing places

V tomto případě je to inspirace antickým chrámem transformovaná do téměř abstraktní podoby desky podepřené třemi řadami sloupů. Chrám vína stojí na zeleném horizontu s jedinečným výhledem na Valtice a Pálavu v místech, kde sídlila rota pohraniční stráže. Jen nekompromisní obranu státní hranice nyní nahradila nadšená péče o rozsáhlý vinohrad a krajinu.

Číst více na http://www.dolcevita.cz/

Současný trend přeje luxusním vinařstvím, kde se architektura snoubí s krajinou. A požitek z dobrého vína se vpíjí do výjimečného interiéru. Ne jinak je tomu i v případě Vinařství Obelisk, které získalo 2. místo v soutěži Stavba Jihomoravského kraje v kategorii Průmyslové stavby a technologické stavby.

Číst více na http://www.stavbajmk.cz/

Návrh vinařství čerpá ze stejných tradic a vzorů jako tomu bylo u tvůrců romantických objektů posazených ve volné krajině Lednicko-valtického areálu. V našem případě je to inspirace antických chrámkem přetransformovaná do téměř abstraktní podoby desky podepřené třemi řadami sloupů – takto vytvořený pavilon stojící na pevném soklu jemně doplňuje zelený horizont s vinicemi.

Číst více na http://www.archiweb.cz/

Na zeleném horizontu s jedinečným výhledem na Valtice a Pálavu, na místě bývalé roty pohraniční stráže vyrostlo vinařství Obelisk. Obranu státní hranice nahradila péče o vinohrady a o krajinu. Návrh vinařství čerpá ze stejných tradic a vzorů, jakými se inspirovali tvůrci romantických objektů zasazených ve volné krajině Lednicko-valtického areálu. V našem případě je to inspirace antickým chrámkem transformovaná do téměř abstraktní podoby desky podepřené třemi řadami sloupů – takto vytvořený pavilon stojící na pevném soklu doplňuje zelený horizont s vinicemi.

Číst více na https://stavbaweb.dumabyt.cz/

K antické inspiraci se hlásí autoři architektonického návrhu vinařství Obelisk u Valtic na Břeclavsku. Objekt z kamene, betonu, dubového dřeva, oceli a skla uspěl v soutěži Stavba Jihomoravského kraje. Za rok 2017 se umístil na druhém místě v kategorii průmyslových a technologických staveb. V plném provozu je od letošního května.

Číst více na http://www.lidovky.cz/

The Obelisk Winery was built on the green horizon in southern Czech Republic, with a unique view of Valtice and Pálava Hills where a former border guard platoon was once stationed. National borders once in need of protection are now the site of a beautiful winery and lush vineyards, carefully landscaped and maintained.

Číst více na https://archello.com/project/

Víno a architektura jdou dohromady. Ve všech vinařských oblastech světa se vinařské firmy prezentují originálními stavbami. Nyní vznikla další na Moravě, vinařství Obelisk na okraji Valtic. Na první pohled působí jako prosklený přízemní pavilon – v této subtilní části najdeme prodejnu vín, tady se degustuje a vyhlíží na Pálavu a do vinic. Nebo na strop – je na něm intarzie s vinařskými motivy. Hlavní provoz je ovšem ukryt pod zemí, ve dvou suterénních podlažích se lisuje a skladuje víno. Letos bude část vína zrát v keramických nádobách kvevri, vypálených z hlíny vytěžené při stavbě. Navrhlo studio AiD team.

Číst více na http://www.respekt.cz/

La Obelisk Winery se construyó en el horizonte verde con una vista única de las colinas de Valtice y Pálava (en el sur de la República Checa) en el lugar de un antiguo puesto pelotón de guardias fronterizos. La protección de las fronteras nacionales ha sido reemplazada por un viñedo meticulosamente tratado y un cuidadoso mantenimiento del paisaje.

Číst více na https://www.metalocus.es/

V nejsevernější části Lednicko-valtického areálu stojí vysoký jehlan na čtvercovém půdorysu. Štíhlý monumentální sloup dal název okolní oboře i místnímu Vinařství Obelisk, které vyrostlo v místech bývalých pohraničních hlídek. Obelisk se nově prezentuje logem od Studia Najbrt, které pro distribuci design manuálu využilo nástroj BrandCloud.

Číst více na http://www.designportal.cz/

The Obelisk Winery was built on the green horizon in the southern Czech Republic, with a unique view of Valtice and Pálava Hills where a former border guard platoon was once stationed. National borders once in need of protection are now the site of a beautiful winery and lush vineyards, carefully landscaped and maintained.

Číst více na https://interiorzine.com/

Discover the Obelisk Winery, located on the green horizon in southern Czech Republic, with a unique view of Valtice and Pálava Hills. Build on a former border guard platoon, the site is now filled with beautiful winery and lush vineyards, carefully landscaped and maintained.

Číst více na https://www.archiscene.net/

Winiarnia Obelisk zbudowana została na zielonym wzgórzu w południowych Czechach. Rozpościera się z niej malowniczy widok na panoramę zabytkowego miasteczka Valtice oraz wzgórza Palava.

Číst více na https://www.whitemad.pl/

Současný trend přeje luxusním vinařstvím, kde se architektura snoubí s krajinou. A požitek z dobrého vína se vpíjí do výjimečného interiéru. Ne jinak je tomu i v případě Vinařství Obelisk, které získalo 2. místo v soutěži Stavba Jihomoravského kraje v kategorii Průmyslové stavby a technologické stavby.

Číst více na http://www.archspace.cz/

Valtice /FOTOGALERIE/ – Místo, které dříve budilo respekt, nyní bude lákat milovníky vína. Nové Vinařství Obelisk má svou základnu v katastru Valtic na Břeclavsku u silnice ve směru na rakouský Katzelsdorf. Dřív tam byla rota pohraniční stráže.

Číst více na http://www.breclavsky.denik.cz/

The Obelisk Winery was built on the green horizon in southern Czech Republic, with a unique view of Valtice and Pálava Hills where a former border guard platoon was once stationed.

Číst více na https://www.archilovers.com/

The Obelisk Winery was built on the green horizon in southern Czech Republic, with a unique view of Valtice and Pálava Hills where a former border guard platoon was once stationed. National borders once in need of protection are now the site of a beautiful winery and lush vineyards, carefully landscaped and maintained.

Číst více na https://divisare.com/

Zatímco webové stránky nového valtického Vinařství Obelisk zůstávají beze změny v přípravné fázi, samotná stavba vinařství už začala. Po lednové a únorové demolici bývalé pohraniční roty Valtice - Celní úřad se bagry pod původní stavbou zakously do země a vyhloubily základovou jámu. Se stavbou sousedí vinice vinasřtví, kterým se zemní práce opatrně vyhýbají.

Číst více na https://www.wineofczechia.com/

Přípravy úplně nového vinařství jsou zdá se v plném proudu. Vinohrady ve Valticích jsou už nakoupené a brzy by se také mohla zahájit výstavba nové budovy. Na území valtického katastru je připravených přes 120 hektarů pozemků, z nichž 38 hektarů je vedených jako vinice a na dalších 65 až 78 hektarech by se pravděpodobně mohly v budoucnu vinice založit. Podle informací z vinařství vlastník v současnosti hospodaří na 13 hektarech vinic a v budoucnu je hodlá rozšířit na čtyřicet. Pět a půl hektaru pozemků jako ostatní nebo zastavěná plocha by pak mohlo posloužit právě k výstavbě navrženého vinařství.

Číst více na https://www.wineofczechia.com/