Přestože byla Česko-lichtenštejnská společnost oficiálně založená teprve v únoru letošního roku, využívají její členové všechny možnosti k setkávání a diskuzím s cílem rozvinout vzájemné vztahy a podpořit aktivity k propojování obou zemí. K jedné takové schůzce došlo i v pátek 12. října od 19 hodin ve valtickém Vinařství Obelisk.

Dvě desítky hostí přivítal ve svém vinařství ležícím na půl cesty mezi Valticemi a rakouským Katzelsdorfem jeho majitel a současně také člen společnosti František Fabičovic spolu s manželkou Radkou Prokopovou.

„Jde o místo více než symbolické – naše vinice leží na bývalých lichtenštejnských pozemcích. Spravuji navíc také Oboru Obelisk, kde se snažíme podle starých dochovaných map ze 17. – 18. století přírodě alespoň částečně navrátit původní ráz tak, jak ji obhospodařovali Lichtenštejni v 19. století,“ vysvětlil majitel vinařství Fabičovic.

Pro členy spolku si tým vinařství připravil kromě prohlídky vinařského provozu a ochutnávky zrajících vín ročníku 2018 také degustaci. Na úvod se podával kabinetní Müller Thurgau 2017.

„Dále jsme pokračovali hned s několika víny ročníku 2017. Šlo o Müller Thurgau z pozdního sběru, Sauvignon, Pinot blanc, Pálavu, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský. Jediné víno z ročníku 2016 bylo Sylvánské zelené,“ přiblížil majitel vinařství, který svým hostům představil také výrobu oranžového vína z odrůd Chardonnay, Pálava, Tramín červený a Rulandské bílé, jež zraje v amforách vyrobených z jílu pocházejícího z půdy pod vinařstvím.